Розвиток відбувається з точки спокою

Дорослі, які посилено розвивають дитину, схожі на Карлсона, який посадив насіннячко і щоразу його розкопував, щоб подивитися: чи не проросло воно.

Насправді діти ростуть, вчаться і розвиваються не тому, що ми їх змушуємо, а просто тому, що вони діти. У них це закладено природою. Для того, щоб дитина хотіла все знати, не потрібні спеціальні методики, йому просто повинно бути цікаво і не страшно.

Не  страшно – це коли все добре з батьками, коли вони люблять, коли вони поруч, коли ти для них хороший. Якщо дитина самотня, відкинута, якщо вона боїться батьківського гніву і розчарування, вона  розвиватися не може. Всі сили психіки йдуть на подолання  тривоги з приводу прихильності. Як кажуть психологи, тривога та  страх  гальмує інтелект. Лімбічна система бунтує  і не дає нормально працювати верхньому (кортикальному) мозку. Яка вже тут пізнавальна діяльність.

А якщо дитина спокійна за свої відносини з батьками, він спокійно повертається до них спиною, а обличчям – до світу  і відправляється його досліджувати.

Проводили такий експеримент. Маму з дитиною дошкільного віку запрошували в кабінет, повний всяких розвиваючих ігор, цікавих і малозрозумілих штуковин. Потім експериментатор вибачався, казав, що йому треба зовсім ненадовго відійти і пропонував відчувати себе в кабінеті «як вдома», говорив, що можна «роздивитися , що у нас тут є». І йшов. Але недалеко, а за стінку, де було особливе дзеркало, з одного боку як дзеркало, з іншого – прозоре, його часто використовують для психологічних експериментів.

Через віконце-дзеркало він спостерігав, чим зайняті мама з дитиною. Основних типів поведінки було чотири:

1. Мама грізно наказувала мамі, щоб «сидіти смирно і  нічого не чіпати» і вони удвох нерухомо чекали повернення фахівця. Якщо дитина намагалася щось взяти, мама його зупиняла.

2. Мама діставала з сумки журнал і занурювалася в читання, на дитину уваги не звертала. Дитина, поступово  починала  брати іграшки, розглядати, крутити і т. д.

3. Мама, відчуваючи піднесення, говорила дитині: «Дивись, які гарні ігри!» І починала показувати дитині і пояснювати, як в них грати.

4. Мама, забувши про дитину, з азартом розглядала то одну гру, то іншу і намагалася вникнути, що це і навіщо. Дитина сама по собі теж брала іграшки  і розглядала.

Потім психолог повертався в кімнату і проводив за допомогою спеціальної методики тестування рівня пізнавальної активності у дитини. Перш, ніж читати далі, спробуйте відгадати, у дітей з якої групи виявилися кращі результати?

Найвищі показники були у дітей допитливих мам, з 4 групи. Тут все працювало на пізнання: мама поруч, вона сама все досліджує, у дитини включається наслідування, йому спокійно і весело, і процес йде повним ходом.

Потім йшли діти мам з 2 групи. Вони не подавали приклад, але своєю присутністю і спокоєм забезпечували безпеку  і природа брала своє.

І набагато гірші результати були у тих дітей, кому все забороняли, і у тих, ким керували.

Якщо дитина живе в душевному,  духовно багатому, цікавому  та  інтригуючому середовищі, якщо самим батькам все цікаво, якщо у них розумні і цікаві друзі, з якими вони спілкуються при дітях, якщо у них цікава і улюблена робота, про яку вони розповідають,  їм не треба нічого посилено в дитині розвивати.  Природна потреба вчитися зроблять свою справу – все само прекрасно розвинеться, не втримаєш.

Єдине, за чим важливо стежити – за тим, щоб дитині не було страшно в стосунках з вами і в світі взагалі. Пізнавальна активність не терпить сильного і тривалого стресу. Якщо дитині дуже погано, страшно, самотньо, йому не до нових знань.

Всім, напевно, доводилося спостерігати: ось дитина на прогулянці.  Вона спостерігає за гусеницею, горобцем, кішкою, але час від часу поглядає на маму на лавці. І раптом мама пропала, відійшла кудись! Все, миттєво пізнавальна активність згортається і поки мама не знайдеться і не заспокоїть, дитині не до гусениць.

А тепер, уявіть, що мами немає дуже-дуже довго. Або навіть зовсім. Що буде з допитливістю? Це добре знайоме прийомним батькам, яким буває дуже важко  реабілітувати в цьому відношенні дітей, які довго пробули в дитячому будинку. Але і з домашніми дітьми таке трапляється, наприклад, якщо в будинку конфлікти, батьки скандалять, хтось в родині страждає алкоголізмом або просто володіє важким, запальним характером, якщо дитина постійно боїться осуду, відкидання, або боїться, що не виправдає очікувань.

 Гордон Ньюфелд вважає, що розвиток відбувається з точки спокою. Так воно і є. Причому як у дітей, так  і у дорослих. Так ми, люди влаштовані: як тільки наші базові потреби задовольняються, як тільки нам спокійно і добре, нам відразу кортить  що-небудь нове дізнатися чи зробити.

Отож, щоб дитина добре розвивалася та зростала її пізнавальна активність – потрібна любов батьків і  атмосфера безпеки та довіри в домі. Щоб не смикали, не забороняли та щоб не керували діями дитини весь час, але, щоб були в житті дитини  несподіванки, пригоди, а також  помірні стреси. І все це, звичайно вимагає великої роботи, хоча зовсім не в тому сенсі, в якому думають батьки – з ранку до вечора займатися «розвитком» дитини.

Автор: Людмила Петрановська, з книги «Таємна опора: прив’язаності в житті дитини».