Коронавірус (COVID-19): як говорити з дитиною

Ваші діти чують про коронавірус (COVID-19). Ви хочете переконатися, що вони отримують достовірну інформацію – і ви хочете, щоб вони почули її від вас. Ось як про це говорити.

Задавайте питання, орієнтуючись на вік вашої дитини. Для дітей старшого віку ви можете запитати: «Що ви чуєте про коронавіруси? Які у вас є питання? » Для молодших дітей ви могли б сказати: «У вас є питання про нову хворобу, яка відбувається навколо?» Це дає вам можливість дізнатися, як багато знають діти, і дізнатися, чи чують вони невірну інформацію.

Слідкуйте за дітьми, деякі діти можуть хотіти проводити час, розмовляючи. Але якщо ваші діти не цікавляться або не ставлять багато питань, це нормально.

Зосередьтеся на тому, щоб допомогти вашій дитині відчувати себе в безпеці, але будьте правдивими. Не пропонуйте більше подробиць, ніж цікавиться ваша дитина. Наприклад, якщо діти запитують про закриття магазинів, дайте відповідь на їхні запитання. Але якщо тема не підходить, піднімати її не потрібно.

Якщо ваша дитина про щось запитує, а ви не знаєте відповіді, так і скажіть. Використовуйте питання як шанс дізнатися разом. Таким чином, у вас є факти, а діти не бачать заголовків про смертях і іншої страшної інформації.

Говоріть спокійно і заспокійливо. Поясніть: більшість хворих відчувають застуду або грип. Діти забирають це, коли батьки хвилюються. Тому, коли ви говорите про коронавіруси і новинах, використовуйте спокійний голос і постарайтеся не засмучуватися.

Дайте дітям можливість поділитися своїми страхами. Для дітей природно турбуватися: «Чи можу я бути таким? Чи може це статися зі мною?» Нехай ваша дитина знає, що діти, здається, не так хворіють, як дорослі. Дайте їм знати, що вони завжди можуть прийти до вас за відповідями або поговорити про те, що їх лякає.

Дайте дитині конкретні дії, які вона повинна контролювати. Навчіть дітей, що мити руки добре і часто, може допомогти їм залишатися міцними та здоровими. Поясніть, що регулярне миття рук також допомагає зупинити поширення вірусів на інших. Будьте хорошою моделлю для наслідування і нехай ваші діти бачать, як ви часто миєте руки! Використовуйте інструкції у малюнках, наприклад

Поговоріть про все, що відбувається, щоб зберегти людей в безпеці і здоров’я. Маленькі діти можуть бути впевнені, що лікарні та лікарі готові лікувати хворих. Дітям старшого віку може бути приємно дізнатися, що вчені працюють над розробкою вакцини. Ці розмови також допомагають дітям управляти змінами в їх звичайній рутині.

Якщо вони запитають, поясніть, що смерть від вірусу все ще рідкісна, незважаючи на те, що вони можуть почути. Дивіться новини зі своїми дітьми, щоб ви могли фільтрувати те, що вони чують.

Діти і підлітки часто турбуються більше про родину і друзів, ніж про себе. Наприклад, якщо діти чують, що люди похилого віку з більшою ймовірністю можуть серйозно захворіти, вони можуть турбуватися про своїх бабусі і дідуся. Дозволивши їм зателефонувати або поспілкуватися в чаті зі старшими родичами, вони можуть відчути впевненість в своїх близьких.

Нехай ваші діти знають, що це нормально часом відчувати стрес. Визнання цих почуттів і усвідомлення того, що стресові часи проходять і життя повертається до норми, може допомогти дітям створити стійкість.

Продовжуйте перевіряти свою дитину. Використовуйте розмови про коронавірус як спосіб допомогти дітям дізнатися про своє тіло, наприклад, як імунна система бореться із хворобою.

Часто розмовляйте з дітьми про поточні події. Важливо допомогти їм продумати історії, про які вони чують. Задайте питання: що ви думаєте про ці події? Як ви думаєте, як це відбувається? Такі питання також заохочують розмову на теми, які не є новинами.

Книжка “Коронавірус. Книга для дітей” з ілюстраціями Акселя Шеффлера, яка допоможе дітям зрозуміти, що таке коронавірус, які наслідки він має та яких правил слід дотримуватися під час карантину. Ця книжка допоможе батькам та дітям краще зрозуміти один одного.