Користь домашніх обов’язків для дітей

Відомий педагог Марія Монтесорі наголошувала, що дитину вчить все те, що її оточує. Чому ж тоді ми так часто недооцінюємо важливість і корисність  виконання дітьми домашніх обов’язків, адже це розвиває у них  навички, необхідні для успішного дорослого життя, підвищує здатність слідувати інструкціям, а ще планувати і організовувати свій час.

Діти  не тільки вчаться виконувати роботу самостійно, їм прищеплюється почуття відповідальності за спільну справу і благополуччя всієї родини. Якщо дитина виконує поставлені перед нею завдання, вона розвиває почуття власної гідності і усвідомлює свій внесок у життя сім’ї.

Коли всю домашню роботу виконують батьки, дитина може відчувати себе залежною від них. Згодом вона починає чекати, що батьки будуть робити для неї все, що вона захоче.

Проблему поглиблює бажання  дітей багато часу проводити за комп’ютерами чи смартфонами. Вони не терплять будь-які справи, які можуть на кілька хвилин відірвати їх від екрану. Тому батькам доцільно дотримуватисяся правила: на першому місці завжди повинні бути справи, пов’язані з доглядом за собою, виконанням домашніх обов’язків, доглядом за домашніми вихованцями і допомогою сім’ї. Якщо після цього у дитини залишається час, вона може використовувати його на розваги.

Дуже часто батьки для мотивації виконання домашніх обов’язків вирішують платити дитині за їх виконання. Дитячі психологи стверджують, що діти повинні виконувати домашню роботу з тієї ж причини, що і дорослі – просто тому, що ця робота повинна бути виконана, а не тому, що за неї можна отримати винагороду. Якщо батьки вважають нормальним давати дитині кишенькові гроші, то це потрібно робити не за виконану роботу, а для того, щоб навчити розпоряджатися грошима.

Однак замість грошей за виконану роботу діти повинні отримувати похвалу і подяку. Так вони повинні відчути гордість від того, що вони здатні виконувати роботу, свою самостійність і внесок в благополуччя сім’ї. Хвалити дитину потрібно після виконання роботи, часом можна обійтися короткими фразами: «Спасибі» або «Я пишаюся тобою». Проте доцільно наголошувати за що саме ви хвалите дитину: «Мені подобається, як ти прибрала в кімнаті», «Мені приємно, що ти виконав роботу без нагадування», «У тебе вийшло краще як у мене» тощо.

Найкраще заохочувати  дитину до домашніх обов’язків з раннього віку. З дошкільнятами можна робити це в ігровій формі. Хвалити дитину потрібно за зусилля, які вона докладає, а не за якість виконаної роботи. Це стосується і дітей старшого віку, які освоюють нові обов’язки.

Для старших дітей і підлітків можна скласти  список обов’язків для всіх членів сім’ї (і для дітей, і для батьків). Це послужить нагадуванням кожному, а також продемонструє, що внесок кожного в благополуччя сім’ї важливий. Коли дитина побачить, як багато всього батьки роблять вдома до і після роботи, це може стати для неї причиною задуматися.

Ніколи не слід давати дитині домашню роботу в якості покарання за погану поведінку.

Домашні обов’язки повинні відповідати віку і рівню розвитку дитини.

Ніколи не пізно допомогти дитині навчитися бути самостійною і відповідальною, що дійсно важливо для щасливого й успішного життя.

З повагою практичний психолог ІРЦ Тетяна Воробець