Плоскостопість

Людська стопа є унікальною конструкцією, основу якої складає 26 кісток, які з’єднані між собою зв’язками та суглобами. У нормі ступня має 2 чітко виражених зводи: поздовжнє і поперечне. Вони обидва беруть участь в пересуванні і допомагають нам впевнено стояти на ногах, зберігати рівновагу, відшотовхуватись легко від землі при ходьбі, бігу та стрибків. Завдяки склепіння наші стопи пружинять при ходьбі та амортизують кожен рух, яке дозволяє мінімізувати навантаження на суглоби ніг і хребет. Оскільки від стоп залежить все здоров’я опорно-рухового апарату.

Плоскостопість – це постуральна деформація, при якій склепіння ноги опускаються, при цьому вся підошва стопи вступає в повний або майже повний контакт із землею.

Види плоскостопості:

Поздовжня – стопа розташовна в поздовжньому напрямку, в результаті чого вона починає стискатись з підлогою не лише зовнішньою стороною, а майже всією поверхнею. Через це можуть проявлятись такі симптоми, як больові відчуття та набряклість, швидка втома нижніх кінцівок, порушення ходи. Позбутись від цих ознак можна, купивши ортопедичне взуття та листівки.

Поперечна – в даному випадку деформується передній відділ стопи. Він ущільнюється і розширюється, в результаті чого поперечна плоскостопість досить часто супроводжується розбіжністю плеснових кісток: між ними збільшується відстань, нерідко спостерігається відхилення великого пальця стопи назовні. Це призводить до болі в стопах, відчуття втоми при ходьбі.

Поздовжньо-поперечна (комбінована) – виникає через уплощення обох склепінь стопи. Через це передня частина ступні розширена, підошва ноги починається стискатись з підлогою майже всією частиною.

За походження плоскостопість буває вродженою та набутою. До основних причин розвитку захворення відносять:

 • надмірна вага;
 • робота, яка повязана з тривалим перебуванням на ногах;
 • слабкість м’язово-зв’язкового апарату стоп;
 • ушкодження м’язів, суглобів та кісток;
 • порушення обміну речовин в організмі;
 • перенесений в раньому віці рахіт;
 • спадковість;
 • носіння не зручного взуття;
 • малорухливий спосіб життя.
Як позбутись від плоскостопості:

Найпоширеніші методи лікування є масаж ніг, ЛФК, фізіотерапевтичні процедури, гімнастика, носіння ортопедичного взуття. Особливо ефективним є листівки для плоскостопості. Вони не лише зберігають правильне анатомічне положення стопи але й допомагають зменшити больові відчуття, набряки , покращують кровообіг нижніх кінцівок. Крім того , такі вкладки взуття дають змогу рівномірно розпреділити навантаження при ході та заняття спортом. Завдяки цьому менше страждають ноги і хребет.

Масаж ніг та гімнастика при плоскостопості – це ефективний спосіб позбутись захворювання, також можна застосовувати для профілактики недуг. Мета масажу – розслабити м’язи і покращити кровообіг нижніх кінцівок, щоб благотворно влинути на загальний стан дитини. Залежно від виду плоскостопості руху при виконанні масажу слід акценувати на проблемних зонах.

Протипоказання масажу при плоскостопості: загальна недуга, онкологінчі захворювання, туберкольоз, запалення та гнійні процеси на шкірі.

Крім цього, для недопущення розвитку плоскостопості можна застосовувати щоденні теплі ванни з морською сіллю.

Гарним видом спорту для боротьби з плоскостопістю є плавання.

Вправи від плоскостопості

Цілком ефективними вважаються вправи для профілактики плоскостопості для дітей у вигляді ходьби по бордюрах або прямій лінії, а також їзда на велосипеді і лазіння по канату – будь-яка помірна фізична активність у будь-якому віці сама по собі є запобігаючим фактором від багатьох захворювань, в тому числі, і від плоскостопості.

У прагненні усунути патологію варто пам’ятати, що діти не дуже люблять, коли їх змушують щось робити, а ось комплекси організовані у вигляді гри, викликають набагато більший інтерес як у дошкільнят, так і у підлітків, і навіть дорослі із задоволенням залучаються до такі заходи.

Незалежно від віку, навантаження як дошкільнятам, так і дорослим повинні даватися поступово, щоб після них не відчували себе втомленими і розбитими.

Окремо хочеться звернути увагу, вправи від плоскостопості для дітей бувають профілактичними і лікувальними. Якщо мова йде про лікувальну фізкультуру, то заняття повинні виконуватися під керівництвом ортопеда. Якщо ж це комплекс профілактичних вправ, то їх можна проробляти самостійно з довільної періодикою.

Вправи для профілактики плоскостопості для дітей

Існують вправи для профілактики плоскостопості для дітей будь-якого віку, які можна робити, не приділяючи їм окремо часу. Наприклад, ходьба босоніж – є відмінним тонізуючим варіантом вправи від плоскостопості у дітей як дошкільнят, так і підлітків, дорослим теж дуже корисно ходити по поверхнях різної текстури без взуття.

Вправи від плоскостопості для дітей у вигляді лазіння по сходах на спортивних майданчиках, є прекрасною альтернативою комплексу, заснованого на заняттях з дерев’яною палицею.

Комплекс вправ для профілактики плоскостопості для дітей-дошкільнят

Вправи для профілактики плоскостопості для дошкільнят, по суті ті ж, що і для дорослих. Вибираючи комплекс вправ для профілактики плоскостопості у дітей, варто орієнтуватися на вік і на рівень їх фізичної підготовки.

Комплекс вправ для профілактики плоскостопості може включати такі вправи:

 • Сидячи на стільчику виконати наступні вправи для профілактики плоскостопості для дошкільнят – випрямити по черзі кожну ногу і виконати по 5-10 згинань кожною ногою, потім близько 10-ти разів зробити обертання кожною стопою;
 • У комплекс вправ для профілактики плоскостопості у дошкільнят можна додати творчості – затиснути в стопі олівець і малювати на аркуші паперу, розташованому на підлозі.

Комплекс вправ для профілактики плоскостопості можна виконувати в будь-яких комбінаціях і в будь-який час дня.

Для того, щоб гарні результати давала профілактика плоскостопості у дітей дошкільного віку, вправи потрібно виконувати регулярно, але навіть постійне виконання комплексів не може показати швидких змін. Ця умова є універсальною для лікування плоскостопості в будь-якому віці, в тому числі і для дорослих.

Одним з головних методів профілактики плоскостопості серед дітей є раннє виявлення та своєчасне і адекватне лікування цієї проблеми.

Дуже важливо стежити за тим щоб дитина носила тільки правильне взуття. Таке взуття має бути з натурального і еластичного матеріалу, оскільки тільки такий матеріал здатний надавати правильну форму стопі.

Крім цього, хороше взуття для малюка повинне мати невеликий каблук.

Дуже важливо при покупці взуття звернути увагу на його підошву. Підошва повинна легко згинатися, бути еластичною, але при цьому не дуже тонкою.

Не потрібно використовувати взуття, яке вже хтось носив, навіть якщо воно виглядає зовсім новим. Таке взуття може призвести до того, що стопа дитини набуде дефектів чужої стопи.

Сьогодні у продажу є широкий вибір ортопедичного взуття і устілок, які повинні підбиратися тільки досвідченим ортопедом в індивідуальному порядку.

Завжди намагайтеся стежити за тим, щоб дитина ходила правильно.